محلول رسوب زای میتره

  محلولی جدید بجای اسید وجوهر نمک جهت ازبین بردن رسوبات بدون عوارض وخوردگی

شما می توانید با جستجوی عناوین زیر در <<سایت آپارات>>  کلیپ های تهیه شده را مشاهده نمایید.

  • تاثیر محلول رسوب زدا بر روی فلزات
  • میزان آب قبل از رسوب برداری
  • میزان آب بعد از رسوب برداری
  • تاثیر محلول رسوب زدا بر روی رسوبات کندانسور بروجرد
  • عملکرد محلول بر روی کندانسور سردخانه بوشهر
تاثیر رسوبات

قبل از رسوب برداری

بعد از رسوب برداری

بعد از رسوب برداری

 

قبل وبعد از رسوب برداری

قبل وبعد از رسوب برداری

 

photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۱_۲۱-۵۵-۲۵       photo_۲۰۱۷-۰۸-۰۱_۲۲-۰۲-۳۷

 

کاربردهای ماده

الف) پیشگیری از ایجاد رسوب
ب)رسوب برداری
ج) جلوگیری از خوردگی

در سیستم های تاسیساتی سیالات شامل : برج های خنک کننده، دیگ های بخار، مبدل های حرارتی، تاسیسات برودتی، رادیاتورها، فن کوئل ها، لوله کشی ها و …

در گذشته رسوب زدایی عمل مشکلی بوده است. رسوب زدایی مکانیکی نیاز به توقف سیستم و باز و بسته کردن تجهیزات داشته اند. پاک کننده های اسیدی خورنده نظیر اسیدهیدروکلریک مشکلات ایمنی و سلامتی به همراه داشته و شایان ذکر است که خطراتی نظیر تأثیرات خسارت زا بر روی عمر تاسیسات ناشی از خوردگی فلزات نیز وجود دارد.

میتره یک تکنولوژی جدید با فرمولاسیون ویژه برای تمیز کردن رسوبات از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی است. راندمان تاسیسات را افزایش، هزینه را پایین، انرژی را ذخیره، زمان توقف را حذف و عمر استفاده از تجهیزات را افزایش می دهد.

میتره خوردگی در فلزات ایجاد نمی کند، فلز را سوراخ نمی کند و هیچ گونه تاثیر مضری بر روی موادی نظیر فولاد، آهن، مس، پلاستیک ، فیبر، تفلون و یا دیگر مواد موجود در تجهیزات یا سیستم ها بر جای نمی گذارد. شما می توانید تجهیزات را بدون توقف کردن تمیز کنید.

 فواید محلول رسوب زدای میتره و عملکرد آن :

راحتی در استفاده، کارآمدی، قدرت و پایداری بسیار زیاد،قیمت مناسب،عدم خوردگی فلزات،عدم نیاز به توقف سیستم،بی نهایت تاثیر آرام بدون جوشش،بدون تاثیرات محیط زیستی،ایمنی برای انسان : بدون خطر برای انسان،  ذخیره زمان و کاهش هزینه ها : جلوگیری از توقف سیستم ها که بسیار هزینه بر است، تعمیرات گران، کاهش انرژی و هزینه های عملیاتی و افزایش عمر دستگاهها

میتره باعث صرفه جویی در مصرف آب ، انرژی حرارتی و نیروی انسانی متخصص خواهد شد.

میتره کاملا اقثصادی و به صرفه است.

با توجه به اینکه pH میتره به نسبت مقدار افزوده شده به مدار تاسیساتی همسانی نزدیکی با آب و pH خنثی ( pH =7) دارد لذا میتره، آب در گردش سیستم ها را به هیچ یک از حالت های اسیدی و بازی جا به جا  نمی کند.

این خصیصه مهمترین دلیل تمایز میتره از دی اسکلرها و رسوب گیرهای قلیایی است . زیرا این مواد عموما  اسیدی یا  بازی بوده و خود می توانند عامل ایجاد رسوبات قلیایی و یا خوردگی اسیدی  شوند. این پایداری pH ، ابزار های دقیق و کنترلرهای سیستم های مربوطه را نیز از نقطه تنظیم خارج نکرده و در حالت عملیاتی نگاه می دارد.

در صورت استفاده از ماده ای غیر از میتره برای رسوب زدایی یا  اصلاح آب و یا رسوب زدایی مکانیکی و  یا  اسید شویی باید سیستم را از حالت عملیاتی خارج کرده که صرف نظر از اتلاف زمان و  نیروی کار ، فرآیند و عملکرد مطلوب سیستم  نیز متوقف می شود و در موارد حساس برای راه اندازی مجدد  ناگزیر  به صرف زمان ، انرژی و نیروکار بیشتری جهت پایداری سیستم می باشیم.

مکانیسم عملیاتی :

در اثر عبور آب از داخل لوله ها و تجهیزات تاسیساتی به مرور زمان رسوبات مختلفی بر جداره تشکیل خواهد شد که قسمت عمده این رسوبات کربنات کلسیم (CaCo3  ) است . کربنات کلسیم ترکیباتی با اشکال مختلف دارد که یکی از گونه های آن کلسیت ( calcite ) است.

کلسیت در دماهای پایین تر از 30c به راحتی تشکیل شده و پایدارتر از دیگر گونه های کربنات کلسیم است . این کریستال، ساختار اتمی شش ضلعی داشته و بر جداره های تاسیسات آبی رسوب می کند . کلسیت در طبیعت به شکل گچ فرنگی (پودر تالک) ، آهک ، سنگ مرمر و عقیق یافت می شود . شکل دیگر کربنات کلسیم به صورت آراگونیت می باشد که در دمای بالاتر از 90c  تشکیل می شود و نسبت به کلسیت ها پایداری کمتری دارد .آراگونیت ها ساختار اتمی قائم الزاویه داشته و به صورت توده ی کریستال تشکیل می شوند و تمایل به رسوب گذاری بر جداره ها ندارند .آراگونیت در طبیعت به صورت مروارید و مرجان یافت می شود .

با توجه به مطالب فوق یکی از مکانیسم های مفید میتره اثر بر CaCo3  و فرآیند هسته زایی و کریستالیزاسیون یون های هیدروژن کربنات و کلسیم  است که باعث تغییر شکل کریستال های کلسیم از گونه ی کلسیت به آراگونیت می شود و در نهایت توده های بی شکل از میکرو کریستال های آراگونیت را تشکیل می دهد که در آب به صورت امولسیون شناورند و تمایل به رسوب گذاری ندارند و همراه با جریان آب از داخل سیستم عبور کرده و بعد از تخلیه خارج می گردند

لازم به ذکر است این شیوه یکی از روش های رسوب زدایی محلول میتره است که البته در ابداعات گذشته نیز  از این فرآیند و از طریق اثرات روش  الکترو مغناطیسی استفاده می شده است ولیکن محلول میتره این فرآیند را به گونه ی الکترو شیمیایی انجام می دهد که ضمن کاهش هزینه عملیاتی، نیاز به نصب تجهیزات جانبی نداشته و البته بدون محدودیت برد در کل سیکل فعالیت دارد.

1-  ماهیت ماده:
نام شیمیایی : محلول میتره
وزن مولکولی : 03/141
وزن مخصوص : 180/1
فرمول شیمیایی : کربنات سدیم- متابی سولفیت –  اسید بوریک جامد- سولفات آلومینیم- اسید استیک- متول

 2-هشدارهای حفاظتی
تماس با چشم و پوست : محلول میتره بسیار شبیه به محلول نمک طعام می باشد و لذا در تماس با چشم و پوست بعلت از بین بردن چربی ایجاد خشکی می نماید اما در تماس های کوتاه مدت فقط موضع را باید با آب سرد شستشو داد. تاکنون هیچگونه عارضه ای مشاهده نشده حتی در کارگران تولید این محلول.

تنفس : بدون بو و تبخیر
حریق : غیر قابل اشتعال

3-کمک های اولیه
تماس با چشم: با آب سرد شستشو دهید.
تماس با پوست : با آب سرد شستشو دهید.
بلیعدن و خوردن : این ماده سمی نمی باشد اما قابل شرب نبوده و در صورت شرب دهان را با آب سرد شستشو دهید.

تنفس : هیچ گونه خطری ندارد.
نظافت محیط آلوده : محلول میتره چنانچه در محیط باز روی زمین بریزد و آب خود را از دست بدهد تبدیل به ژل می شود و فقط جهت از بین بردن چسبندگی محل را با آب شستشو دهید.

 مشخصات فیزیکی و شیمیایی

حالت فیزیکی           مایع
شکل فیزیکی          مایع به رنگ قهوه ای روشن- غیر فرار با Base  آب هگزاگونال
بو   :   بدون بو
حلالیت آب :   به سرعت حل می شود

میتره نام تجاری و انقلابی برای یک محلول رسوب زادی صنعتی دوستدار محط زیست است که برای حل رسوب های کلسیم و منیزیم در تجهیزات و یا خطوط لوله طراحی و ساخته شده است.

راه حل های متفاوت :

میتره صنعتی
میتره سرد
میتره خودرویی

چرا از میتره استفاده می کنیم ؟

میتره به خاطر جلوگیری از عملکرد اکسیژن هیچگونه تاثیر مخربی ندارد و تجهیزات و لوله ها بر خلاف روشهای دیگر نسبت به خوردگی در امان خواهند بود.

تاثیر میتره به مدت 1 سال در سیستم ماندگار خواهد بود و نیاز به هیچ تغییراتی ندارد.

استفاده از میتره نیازی به متوقف کردن سیستم ندارد. ( بر خلاف اسید شویی )

استفاده از میتره در مقایسه با دستگاههای سختی گیر رزینی که احتیاج به کنترل آب ، شستشو و احیاء رزین دارند روشی بسیار ساده و بدون نیاز به بررسی و نظارت دقیق می باشد.

استفاده بیش از اندازه از میتره باعث ذخیره این محلول به صورت پس انداز در سیستم شده و راندمان را افزایش می دهد.

میتره بر خلاف اسید و رزین هیچ تاثیری بر بدن انسان ندارد.

میتره هیچ گونه اثرات مخرب زیست محیطی ندارد.

میتره باعث صرفه جویی در مصرف آب ، انرژی حرارتی و نیروی انسانی متخصص خواهد شد.

میتره نسبت به سایر روشها کاملا اقتصادی و به صرفه است.

با استفاده از میتره مبدل ها ، رادیاتورها بویلرها و … همواره دارای راندمان ثابت و حداکثر بهره برداری خواهند بود.

میتره تنها روش ایده آل جهت رفع رسوبات و همینطورجلوگیری از ایجاد رسوب مجدد می باشد.

میتره هیچ گونه مشکل و خطرات زیست محیطی نداشته و تاسیسات رابه مدت یکسال در مقابل رسوب گذاری مجددایمن ساخته و رسوبات قبلی رانیز ازبین میبرد.

این محلول مانع ایجاد خوردگی در تاسیسات میشود.

میتره همواره موردا استقبال مصرف کنندگان و تشویق و تائید آنان بوده است و تاکنون هیچ گونه خسارت و مشکلی از جانب این محلول گزارش نشده است.

میتره افتخاری درصنعت آب و شیمی ایران می باشد.

 مقایسه میتره با دیگر روشها:

عدم خوردگی :

براساس نتایج تست های ارایه شده توسط پژوهشگاه صنعت نفت، میزان خوردگی میتره بسیار پایین نزدیک به صفر می باشد.

تجربیات 3 ساله ما

1- رسوب زدایی وباز نمودن حدود 100 مورد لوله های قدیمی آب مصرفی سرد وگرم شهروندان تهرانی، که پس از انجام وپایان کار رضایت مندی بالای را به همراه داشته است.

2- اثر گذاری محلول بر روی رسوبات و تاثیر وتغییر حجم ودبی آب تا 85 درصد و باز نمودن لوله های آب گرم مصرفی منازل که باعث فعال شدن آبگرمکن و پکیج ها می گردد.

3- با استفاده از محلول رسوب زدای میتره وباز نمودن لوله های آب مسدود شده، نیازی به لوله کشی روکار وصرف هزینه بالا جهت اجرا وانجام لوله کشی و … نمی باشد.تنها باکمترین هزینه و حداکثر 2ساعت زمان نیاز می باشد تا مشکل شما برطرف خواهد شد.

4- رسوب زدایی دیگ ،کوره منبع دوجداره رادیاتورها ودر کل سیستم مدار بسته موتور خانه در تهران از سال 95 تا کنون

5- شستشو ورسوب زدایی مبدلهای حرارتی ، چیلرها و سیستم های خنک کننده در تهران از سال 95 تا کنون

6- شستشو و رسوب برداری آبگرمکن  و پکیج ها و تایید و استفاده شرکت ایران رادیاتور در سال 96 از این محلول

7- بی اثر بودن این محلول بر روی فلزات والیاژهای مختلف( قطعاتی از قبیل کلید،گیره پوشه،قاشق غذاخوری، شیر استیل دستگاه تصفیه آب،لوله گالوانیزه آب،ورقه مسی و …)به مدت 24 ساعت درون این محلول قرارداده شد وهیچ گونه اثر وخوردگی مشاهده نگردید.وتهیه کلیپ های مستند در سایت آپارات

8-از بین بردن وحل رسوبات به ضخامت 6 سانتی متر مربوط به تصفیه خانه فرودگاه امام خمینی و تهیه کلیپ های مستند در سایت آپارات

9- حل کامل نمونه رسوبات ارسالی مربوط به کندانسور سردخانه ماهی استان بوشهر .وتهیه کلیپ  مستند در سایت آپارات

10- حل نمونه رسوبات ارسالی مربوط به کندانسور سردخانه مواد غذای شهرستان بروجرد.  وتهیه کلیپ  مستند در سایت آپارات

11-رسوب زدای مبدل خنک کاری دستگاه پرس صنعتی شرکت محور خودرو واقع در نظر آباد کرج

12- رسوب زدایی سیستم مدار بسته القایی شرکت محور خودرو. لازم به توضیح است که  سیستم القایی از مدارات الکترونیکی خیلی حساسی تشکیل گردیده و مبدل های خنک کننده  وهیتسینگ ها از صفحات خیلی حساسی به ضخامت 3 میلی متر تشکیلشده و در این صفحات 3 میلی لوله ها وسوراخهایی تعبیه شده که آب برای خنک کاری مدارات و سیستم از همین روزنه ها بایستی عبور کند.که متاسفانه این مسیرها مسدود شده بود.

13- رسوب زدایی سیلندر ورادیاتورهای ماشین آلات سنگین در استان هرمزگان، بدون نیاز به باز نمودن رادیاتور وپیاده سازی

14- از بین بردن رسوبات مربوط به سیتم های خنک کننده کارخانه سیمان لامرد استان فارس

15- از بین بردن رسوبات مربوط به سیستم های خنک کننده و مبد لهای حرارتی شرکت آذر نورد کرمان