مقاله 1
جولای 14, 2016
پمپ آب خانگی
آگوست 12, 2018

رسوب برداری لوله ها

              

قبل وبعد از رسوب برداری

جدید ترین و ارزان ترین شیوه جهت از بین بردن رسوبات

1- با استفاده از محلول جدید وکاملا قلیایی گرفتگی ورسوب لوله های آب سرد وگرم را برطرف کرده ودیگر نیازی به لوله کشی روکار وجدید ندارید.

2- با استفاده از محلول رسوب زدای میتره کلیه رسوبات سیستم های حرارتی وبرودتی با کم ترین هزینه از بین خواهد رفت.

3- با تماشای  کلیپ های تهیه شده موجود در سایت <<آپارات >>تاثیر محلول رسوب زدای میتره را ملاحظه بفرمایید.  

 کاربردهای محلول میتره

 الف) پیشگیری از ایجاد رسوب   
 ب)رسوب برداری
 ج) جلوگیری از خوردگی

 در سیستم های تاسیساتی مثل برج های خنک کننده، دیگ های بخار، مبدل های حرارتی، تاسیسات برودتی، رادیاتورها، فن کوئل ها، لوله کشی ها و …

 در گذشته رسوب زدایی عمل مشکلی بوده است. و می بایست سیستم کاملا متوقف شده و پس از باز نمودن تجهیزات عملیات رسوب زدای انجام گردد. اما رسوب زدایی با محلول میتره نیاز به توقف وپیاده سازی تجهیزات نمی باشد.مواد مورد استفاده قبلی کاملا اسیدی بوده وبر روی الیاژها وفلزات خورندگی داشتند وبرای انسان وکسانی که با این مواد سرکار دارن زیان آور می باشد.

محلول میتره دارای یک تکنولوژی جدید با فرمولاسیون ویژه برای تمیز کردن رسوبات از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی است.که پس استفاده از این محلول باعث بالا رفتن  راندمان تاسیسات ،پایین آمدن هزینه نگه داری، ذخیره انرژی، عدم نیاز به توقف  سیستم ، بالا رفتن عمر مفید تجهیزات می شود.

 فواید محلول رسوب زدا و عملکرد آن :

راحتی در استفاده، کارآمدی، قدرت و پایداری بسیار زیاد،قیمت مناسب،عدم خوردگی فلزات،عدم نیاز به توقف سیستم،بی نهایت تاثیر آرام بدون جوشش،بدون تاثیرات محیط زیستی،ایمنی برای انسان : بدون خطر برای انسان،  ذخیره زمان و کاهش هزینه ها : جلوگیری از توقف سیستم ها که بسیار هزینه بر است، تعمیرات گران، کاهش انرژی و هزینه های عملیاتی و افزایش عمر دستگاهها، باعث صرفه جویی در مصرف آب ، انرژی حرارتی و نیروی انسانی متخصص خواهد شد.

محلول کاملا اقثصادی و به صرفه است.

 با توجه به اینکه pH میتره به نسبت مقدار افزوده شده به مدار تاسیساتی همسانی نزدیکی با آب و pH خنثی ( pH =7) دارد لذا میتره، آب در گردش سیستم ها را به هیچ یک از حالت های اسیدی و بازی جا به جا  نمی کند.

این خصیصه مهمترین دلیل تمایز این محلول از دی اسکلرها و رسوب گیرهای قلیایی است . زیرا این مواد عموما  اسیدی یا  بازی بوده و خود می توانند عامل ایجاد رسوبات قلیایی و یا خوردگی اسیدی  شوند. این پایداری pH ، ابزار های دقیق و کنترلرهای سیستم های مربوطه را نیز از نقطه تنظیم خارج نکرده و در حالت عملیاتی نگاه می دارد.

 در صورت استفاده از ماده ای غیر از میتره برای رسوب زدایی یا  اصلاح آب و یا رسوب زدایی مکانیکی و  یا  اسید شویی باید سیستم را از حالت عملیاتی خارج کرده که صرف نظر از اتلاف زمان و  نیروی کار ، فرآیند و عملکرد مطلوب سیستم  نیز متوقف می شود و در موارد حساس برای راه اندازی مجدد  ناگزیر  به صرف زمان ، انرژی و نیروکار بیشتری جهت پایداری سیستم می باشیم.  علاوه بر آن به دلیل تغییر در شرایط عملیاتی ، اصلاح نحوه جریان و تغییرات در دبی ، افت فشار ، مقاومت حرارتی و در نتیجه تغییر فلاکس حرارتی تمامی تنظیمات تغییر می کند. همچنین با توجه به آسیب هایی که به سیستم وارده شده از قبیل ترک های جوش لوله ها ( در هنگام سیخ زدن ) ، کنده شدن بخشی از جداره ها به خصوص در زانو ها و اتصالات و ابتدا و انتهای مجراها (به دلیل اینکه نقطه اتکای سیخ هستند ) و همچنین احتمال پیچیدگی و  تغییر زاویه آنها در هنگام سیخ زدن و نیز خوردگی ناشی از اسید شویی واستفاده از دی اسکلرها،  ناگزیریم دبی ها را تغییر دهیم که این امر باعث اتلاف آب و تحمیل هزینه های نظارتی بر سیستم می شود ، حال آنکه میتره فارغ از همه این موارد وظیفه رسوب زدایی کل مدار را  به آسـانی و بدون  نیاز به توقف سیستم انجام می دهد.

 

 1-  ماهیت ماده:
نام شیمیایی : محلول میتره
 وزن مولکولی : 03/141
 وزن مخصوص : 180/1
 فرمول شیمیایی : کربنات سدیم- متابی سولفیت –  اسید بوریک جامد- سولفات آلومینیم- اسید استیک- متول

  2-هشدارهای حفاظتی

 تماس با چشم و پوست : محلول میتره بسیار شبیه به محلول نمک طعام می باشد و لذا در تماس با چشم و پوست بعلت از بین بردن چربی ایجاد خشکی می نماید اما در تماس های کوتاه مدت فقط موضع را باید با آب سرد شستشو داد. تاکنون هیچگونه عارضه ای مشاهده نشده حتی در کارگران تولید این محلول.

 تنفس : بدون بو و تبخیر
 حریق : غیر قابل اشتعال

 3-کمک های اولیه

 تماس با چشم: با آب سرد شستشو دهید.
تماس با پوست : با آب سرد شستشو دهید.
بلیعدن و خوردن : این ماده سمی نمی باشد اما قابل شرب نبوده و در صورت شرب دهان را با آب سرد شستشو دهید.

تنفس : هیچ گونه خطری ندارد.
نظافت محیط آلوده : محلول میتره چنانچه در محیط باز روی زمین بریزد و آب خود را از دست بدهد تبدیل به ژل می شود و فقط جهت از بین بردن چسبندگی محل را با آب شستشو دهید.

 مشخصات فیزیکی و شیمیایی

حالت فیزیکی           مایع
شکل فیزیکی          مایع به رنگ قهوه ای روشن- غیر فرار با Base  آب هگزاگونال
بو   :   بدون بو
حلالیت آب :   به سرعت حل می شود

میتره نام تجاری و انقلابی برای یک محلول رسوب زادی صنعتی دوستدار محط زیست است که برای حل رسوب های کلسیم و منیزیم در تجهیزات و یا خطوط لوله طراحی و ساخته شده است.

 تجربیات 3 ساله ما در حصوص استفاده از محلول رسوب زدای میتره

1- رسوب زدایی وباز نمودن حدود 100 مورد لوله های قدیمی آب مصرفی سرد وگرم شهروندان تهرانی، که پس از انجام وپایان کار رضایت مندی بالای را به همراه داشته است.

2- اثر گذاری محلول بر روی رسوبات و تاثیر وتغییر حجم ودبی آب تا 85 درصد و باز نمودن لوله های آب گرم مصرفی منازل که باعث فعال شدن آبگرمکن و پکیج ها می گردد.

3- با استفاده از محلول رسوب زدای میتره وباز نمودن لوله های آب مسدود شده، نیازی به لوله کشی روکار وصرف هزینه بالا جهت اجرا وانجام لوله کشی و … نمی باشد.تنها باکمترین هزینه و حداکثر 2ساعت زمان نیاز می باشد تا مشکل شما برطرف خواهد شد.

4- رسوب زدایی دیگ ،کوره منبع دوجداره رادیاتورها ودر کل سیستم مدار بسته موتور خانه در تهران از سال 95 تا کنون

5- شستشو ورسوب زدایی مبدلهای حرارتی ، چیلرها و سیستم های خنک کننده در تهران از سال 95 تا کنون

6- شستشو و رسوب برداری آبگرمکن  و پکیج ها و تایید و استفاده شرکت ایران رادیاتور در سال 96 از این محلول

7- بی اثر بودن این محلول بر روی فلزات والیاژهای مختلف( قطعاتی از قبیل کلید،گیره پوشه،قاشق غذاخوری، شیر استیل دستگاه تصفیه آب،لوله گالوانیزه آب،ورقه مسی و …)به مدت 24 ساعت درون این محلول قرارداده شد وهیچ گونه اثر وخوردگی مشاهده نگردید.وتهیه کلیپ های مستند در سایت آپارات

8-از بین بردن وحل رسوبات به ضخامت 6 سانتی متر مربوط به تصفیه خانه فرودگاه امام خمینی و تهیه کلیپ های مستند در سایت آپارات

9- حل کامل نمونه رسوبات ارسالی مربوط به کندانسور سردخانه ماهی استان بوشهر .وتهیه کلیپ  مستند در سایت آپارات

10- حل نمونه رسوبات ارسالی مربوط به کندانسور سردخانه مواد غذای شهرستان بروجرد.  وتهیه کلیپ  مستند در سایت آپارات

11-رسوب زدای مبدل خنک کاری دستگاه پرس صنعتی شرکت محور خودرو واقع در نظر آباد کرج

12- رسوب زدایی سیستم مدار بسته القایی شرکت محور خودرو. لازم به توضیح است که  سیستم القایی از مدارات الکترونیکی خیلی حساسی تشکیل گردیده و مبدل های خنک کننده  وهیتسینگ ها از صفحات خیلی حساسی به ضخامت 3 میلی متر تشکیلشده و در این صفحات 3 میلی لوله ها وسوراخهایی تعبیه شده که آب برای خنک کاری مدارات و سیستم از همین روزنه ها بایستی عبور کند.که متاسفانه این مسیرها مسدود شده بود.

13- رسوب زدایی سیلندر ورادیاتورهای ماشین آلات سنگین در استان هرمزگان، بدون نیاز به باز نمودن رادیاتور وپیاده سازی

14- از بین بردن رسوبات مربوط به سیتم های خنک کننده کارخانه سیمان لامرد استان فارس

15- از بین بردن رسوبات مربوط به سیستم های خنک کننده و مبد لهای حرارتی شرکت آذر نورد کرمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code