نصب ، راه اندازی سرویس و تعمیر انواع پمپ های آب خانگی

آیا شما هم با افت فشار آب مصرفی سرد وگرم در منزل و یا محل کار خود مواجه اید؟

در چند سال اخیر با توجه به حجم ساخت و سازها و ثابت ماندن دبی انشعابات آب شهری همچنین گرفتگی و تنگ شدن لوله های انتقال آب به دلیل انباشته شدن رسوبات ، گله ها و نارضایتی مصرف کنندگان روز به روز بیشتر شده است. لذا برای جبران و تامین فشار لازم آب مصرفی و تامین آب گرم لازم  و تحریک آبگرمکن و یا پکیج  منزل و یا محل کار نصب و استفاده از پمپ های آب خانگی راه کار مناسبی می باشد . البته رعایت نکات زیر بسیار مهم می باشد

1- انتخاب نوع پمپ از لحاظ قدرت پرتاب آب، دبی خروجی به چند فاکتور مهم مثل تعداد کل واحدها و طبقات ، ارتفاع ساختمان ، مساحت هر واحد بستگی داشته و قابل محاسبه خواهد بود.

2- از لحاظ کیفی ، انتخاب یک برند مناسب و با کیفیت وکم صدا خیلی مهم خواهد بود.

پمپ آب خانگی و ویژگی های آن

پمپ آب خانگی از لحاظ نصب به دو صورت با مخزن تحت فشار و بدون مخزن تحت فشار (به همراه ست کنترل) نصب می شود.
در نوع نصب با مخزن تحت فشار ، پمپ آب خانگی به دلیل استفاده از مخزن تحت فشار (انبساط) تعداد دفعات روشن و خاموش شدن پمپ کم شده و باعث می شود همیشه یک فشار حداقلی  پشت شیر برداشت آب وجود داشته باشد وبه محض باز شدن شیر آب پمپ روشن نمی شود . اما درپمپ بدون مخزن تحت فشار به محض باز کردن شیر آب پمپ روشن شده و فشار آب لازم را تامین میکند یعنی در هر بار باز و بسته شدن شیر های آب پمپ روشن شده و استارت می زند. اشکال اساسی در این نوع کاهش طول عمر پمپ و افزایش مصرف برق می باشد. و این نوع راه اندازی نسبت به راه اندازی با مخزن انبساط هزینه کمتری دارد ولی با توجه به تعداد بالای دفعات قطع و وصل پمپ هزینه نگهداری بالایی دارند ، لذا در جاهایی که مصرف کننده بالاست استفاده از این نوع راه اندازی توصیه نمی شود.باید توجه داشت که هر چه حجم مخزن تحت فشار بالاتر انتخاب شود بهتر است.

چند توصیه اساسی در خصوص نصب پمپ خانگی

1- در انتخاب نوع پمپ از لحاظ کیفی و قدرت پمپ دقت شود. زیرا در صورت انتخاب یک پمپ با کیفیت پایین، شاید شما در ابتدا کمتر هزینه کنید ولی مطمئن باشید این انتخاب آن فشار آب وخروجی لازم را نداشته یا اینکه در مدت زمان کوتاهی جواب داده و سپس افت محسوسی خواهد داشت و پایین بودن کیفیت دستگاه عمر مفید آن را کاهش داده و شما را بیشتر درگیر خواهد کرد.

2- انتخاب قدرت ودبی آب پمپ بایستی کاملا محاسبه شده باشد.زیرا در صورتیکه پمپ ضعیف تر انتخاب گردد فشار لازم تامین نمی شود وشما ناراضی خواهید بود، وچنانچه پمپ قوی تری انتخاب شود علاوه بر اینکه شما هزینه زیادتری برای خرید پرداخت نموده اید هزینه های مصرف برق شما هم بیشتر خواهد شد. واز همه مهمتر باعث ایجاد حباب در خروجی( زمانیکه شیر آب را باز می کنید) وپاشش آب شیرها واحتمال ترکیدگی لوله ها می شود.

3- استفاده از مخزن ذخیره مناسب و بر مبنای محاسبات و با در نظر گرفتن میزان مصرف واحدهادر کنار پمپ ضروری می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code